Peníze se sice dají utrácet na internetu leckde, ale ne vždy to má opodstatnění a logiku. A kdo chce získat za své peníze maximum, sází právě na náš web.
Soustružnický nůž provází lidstvo již mnoho let
Soustružnický nůž provází lidstvo již mnoho let

Soustružnický nůž provází lidstvo již mnoho let

Soustruh je obráběcí stroj, s jehož existencí a činností se seznamují budoucí strojaři již v prvním ročníku středních škol v rámci dílenských cvičení. Obrábí jednoduché obrobky z oceli, mosazi a bronzů a učí se, jak si se strojem porozumět a pochopit jeho základní i pokročilé funkce. Obrábění na soustruhu zajišťuje otáčení upnutého obrobku ve sklíčidle, k němuž se přibližuje soustružnický nůž. Soustružnický nůž úhly vytváří řezný břit, s nímž lze získat mnoho různých tvarů obráběného materiálu, a s tím také souvisí více typů soustružnických nožů. Některé jsou přímé, osazené či zahnuté, jiné upichovací, ubírací, tvarové nebo zapichovací, soustružnickým nožem lze zhotovit i závity a obrábět čelní plochy obrobků.

proces soustružení

Soustružení je v podstatě věda, je to strojírenský obor úzce specializovaný, a soustružníci obvykle věnují svou praxi pouze této části strojírenského zaměření, podobně jako například lékaři, kteří se dělí na stomatology, chirurgy nebo pediatry.

Soustružení kovů i dřeva v kutilské dílně

Soustružníci nejsou však pouze strojaři profesionálové, mohou se jimi stát i lidé s amatérským postojem vůči této práci, a to z pozice domácích kutilů. Dnes není problém pořídit domů soustruh na kov i dřevo a vyrábět tu mnoho různých zajímavých věcí, ať už pro vlastní potřebu, například v rámci údržby, anebo formou přivýdělku s tvorbou uměleckých předmětů prodávaných na tržnicích.

práce na soustruhu

Soustružnický nůž je již mnoho desítek let jedním ze základních pilířů strojírenství a je velmi pravděpodobné, že se to nezmění ani v budoucnu. Stále jde o velmi důležité a společensky odpovědné profese, bez nichž se neobejde automobilový průmysl, letecká a železniční doprava, výroba spotřebního zboží včetně elektroniky a mimo jiné i zdravotnictví, zemědělství a lesnictví. Výrobky zhotovované na soustruzích prakticky zasahují do všech odvětví lidské činnosti.