Soustruh je obráběcí stroj, s jehož existencí a činností se seznamují budoucí strojaři již v prvním ročníku středních škol v rámci dílenských cvičení. Obrábí jednoduché obrobky z oceli, mosazi a bronzů a učí se, jak si se strojem porozumět a pochopit jeho základní i pokročilé funkce. Obrábění na soustruhu zajišťuje otáčení upnutého obrobku ve sklíčidle, k němuž se přibližuje soustružnický nůž. Soustružnický nůž úhly vytváří řezný břit, s nímž lze získat mnoho různých tvarů obráběného materiálu, a s tím také souvisí více typů soustružnických nožů. Některé jsou přímé, osazené či zahnuté, jiné upichovací, ubírací, tvarové nebo zapichovací, soustružnickým nožem lze zhotovit i závity a obrábět čelní plochy obrobků.
Soustružení je v podstatě věda, je to strojírenský obor úzce specializovaný, a soustružníci obvykle věnují svou praxi pouze této části strojírenského zaměření, podobně jako například lékaři, kteří se dělí na stomatology, chirurgy nebo pediatry.
Soustružení kovů i dřeva v kutilské dílně
Soustružníci nejsou však pouze strojaři profesionálové, mohou se jimi stát i lidé s amatérským postojem vůči této práci, a to z pozice domácích kutilů. Dnes není problém pořídit domů soustruh na kov i dřevo a vyrábět tu mnoho různých zajímavých věcí, ať už pro vlastní potřebu, například v rámci údržby, anebo formou přivýdělku s tvorbou uměleckých předmětů prodávaných na tržnicích.
Soustružnický nůž je již mnoho desítek let jedním ze základních pilířů strojírenství a je velmi pravděpodobné, že se to nezmění ani v budoucnu. Stále jde o velmi důležité a společensky odpovědné profese, bez nichž se neobejde automobilový průmysl, letecká a železniční doprava, výroba spotřebního zboží včetně elektroniky a mimo jiné i zdravotnictví, zemědělství a lesnictví. Výrobky zhotovované na soustruzích prakticky zasahují do všech odvětví lidské činnosti.